Haber

AB, Belaruslu muhaliflere verilen cezayı kınadı

Avrupa Birliği (AB), Belarus’ta eski cumhurbaşkanı adayı Svetlana Tikhanovskaya’nın 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Tikhanovskaya’nın yanı sıra 4 Belaruslu muhalifin daha 12 ila 18 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını hatırlatarak, Aleksandr Lukashenko yönetiminin bunu engellemeye çalıştığını belirtti. temel özgürlükleri savunanları susturmak.

“Bu insanlar demokratik hak, adalet, özgür ve adil seçim istedikleri için hedef alındı.” Borrell, ifadesini kullanarak AB’nin “bu saçma cezaları” kınadığını ve cezaların uydurma suçlamalarla verildiğini savundu.

Borrell, “Bu, Lukashenko’nun adalet komedisinin ve yargıyı siyasi olarak kullanmasının bir başka acınası örneğidir.” dedi. Belarus muhalefetini desteklemeye devam edeceklerini de belirtti.

Belarus’un Avrupa’da yaşayan eski cumhurbaşkanı adayı Svetlana Tikhanovskaya, “iktidarı ele geçirmek için anayasaya aykırı komplo kurmak, aşırılık yanlısı grup kurmak ve vatana ihanet” suçlarından 15 yıl gıyaben hapis cezasına çarptırıldı.

Tikhanovskaya’nın yanı sıra aynı suçlamalarla yurt dışında yaşayan eski Kültür Bakanı Pavel Latushko ve “Yönetim Devralma Koordinasyon Kurulu” olarak bilinen örgüt üyeleri Mariya Moroz, Olga Kavalkova, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sergey Dılevskiy, gıyabında on iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Svetlana Tikhanovskaya, 9 Ağustos 2020’de Belarus’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu. Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko’nun kazandığı seçimde Tikhanovskaya’nın oyların yüzde 10.12’sini aldığı açıklandı. Ülkede muhalefetin protesto eylemleri düzenleyen Tikhanovskaya, bir süre sonra ülkeyi terk ederek Litvanya’da yaşamaya başladı.

haberbesiri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu