Haber

ABD, Sudan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanlarına Yaptırım Yaptı

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan Hızlı Güçlendirme Kuvvetleri’nin (HDK) iki üst düzey komutanına yaptırım kararı aldığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, HDK üyelerinin Darfur’da zulüm, taciz, etnik temelli cinayet, yağma ve kundakçılık gibi insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği kaydedildi.

Bu suçlar nedeniyle bakanlığın HDK Batı Darfur Bölge Komutanı Abdul Rahman Juma’ya vize kısıtlaması getirme kararı aldığı bildirildi. Ayrıca Hazine Bakanlığı’nın HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu hakkında yaptırım kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada, “tüm dış aktörlere” çatışmayı tetikleyecek faaliyetlerden kaçınmaları çağrısında bulunulurken, ABD’nin savaşın uzamasını önlemek için gerekli caydırıcı araçları kullanmaktan kaçınmayacağı vurgulandı.

İnsani yardım

Öte yandan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, acil yardım için Sudan’a 163 milyon dolarlık fon aktarılacağını duyurdu.

Greenfield, yaptığı açıklamada Sudan’da yaklaşık 25 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Çatışmaya askeri çözüm bulmanın mümkün olmayacağını vurgulayan Greenfield, Sudan’daki taraflara çatışmanın sona erdirilmesi yönündeki çağrısını yineledi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket etmesi nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu istiyordu.

HDK’nin yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan savaş sözü ve gerilim, 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler.

Hartum ve çevresinde özellikle batı kentlerinde devam eden şiddetli çatışmalarda 1’den fazlası sivil olmak üzere 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu