Haber

Almanya, Puma zırhlı savaş araçlarının tedarikini askıya aldı

Almanya’nın, tatbikatta ortaya çıkan ciddi teknik sorunlar nedeniyle Puma tipi zırhlı muharebe aracı alımını askıya aldığı bildirildi.

Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Berlin’de yaptığı açıklamada, aracın sağlam olduğu kanıtlanana kadar ikinci şahıslardan alım yapılmayacağını söyledi.

Puma ile ilgili eleştirilerin haklı olduğunu kaydeden Lambrecht, “Askerlerimiz savaşta silah sistemlerinin sağlam olduğuna güvenebilmelidir. NATO, ‘Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü’ndeki görevimizi yerine getirmemiz konusunda bize güvenmeye devam edebilir ( VJTF).” söz konusu.

VJTF hazırlıklarında Marder tipi zırhlı araçları da kullanmayı planladıklarını kaydeden Lambrecht, Puma tipi zırhlı muharebe araçlarının başarısız olmasının kendileri için “büyük bir darbe” olduğunu vurguladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü David Helmbold da Lambrecht’in bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ebehard Zorn ve diğer komutanlarla görüştüğünü bildirdi.

Helmbold, Almanya’nın VJTF’deki yükümlülüğünü planlandığı gibi 1 Ocak itibarıyla yerine getireceğini ve bunun Marder tipi zırhlı muharebe araçlarıyla yapılacağını kaydetti.

Alman askerlerinin 18 adet Puma tipi zırhlı muharebe aracıyla yaptığı tatbikat sonrasında araçlarda önemli teknik sorunların meydana geldiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Zorn da Puma’ları yeniden göreve hazır hale getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Silah sanayi uzmanlarıyla birlikte hemen hasar tespit çalışmasına başlayacağız” dedi. sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu