Haber

Bakan Dönmez: “2023 Mart’ında bu gazı halkımıza ulaştırmak istiyoruz”

Bakan Dönmez: “2023 Mart’ında bu gazı halkımıza ulaştırmak istiyoruz”

“Karadeniz’deki çalışmalar sonucunda 710 milyar metreküp rezerve ulaştık. Bir hafta önce basın temsilcilerimizle Filyos’ta projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunduk”

-“50’den fazla gemi ile bu çalışmaları yürütüyoruz. Öte yandan, oradaki gazı karaya çıkarmak için 3 hat için de çalışmalar yapılıyor. Glikol pompalama hattımız tamamlandı. Yine sinyal hattını yönetecek.” deniz tabanındaki teçhizatı tamamladık, onu da tamamladık”

-“Üretilen bu gazın BOTAŞ’ın ana sistemine bağlanması için 36 km çalışma tamamlandı. Şimdiye kadar deniz tabanında 10 adet kuyu açtık. 2. fazda burada 30 adet ilave kuyu açarak devam edeceğiz”

-“Yaklaşık 8 bin çalışan arkadaşımız var. 3 sondaj gemimiz çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar uzaktan kontrollü olacak. Zeki dediğimiz yapı bu çalışmaları takip edip operatörlere iletecek”

-“Fatih sondaj gemimiz Çaycuma’da 2 aylık çalışmanın ardından Doğal Gaz rezervi keşfetti. Orada işlenecek 58 milyar metreküp doğal gaz bulduk”

-“Çaycuma’nın keşfi ile birlikte toplam 710 milyar metreküp rezerve imza attık. Ekiplerimiz iş planına uygun olarak çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor”

“İnşallah Türkiye’nin yüzyılı da enerji yüzyılı olur. Enerji bağımsızlığını sağlamak için kendi kaynaklarınızı geliştirmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz son yıllarda arama faaliyetlerini artırdık. Petrol üretim seviyesini de artırdık ve bu noktaya getirdik. günlük 65.000 varil seviyesi.”

ANKARA – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının sisteme verilmesi durumunda doğalgaz fiyatlarında indirim olup olmayacağı konusunda, “Karadeniz’den üreteceğimiz gazın maliyeti daha düşük. İthal ettiğimiz gazdan daha iyidir. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapıyoruz” dedi.

Karadeniz’de açılan 13 kuyunun üç boyutlu modellerinin detaylı analizi sonucunda daha önce 540 milyar metreküp olarak açıklanan rezerv 652 milyar metreküp olarak güncellendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Fatih Sondaj Gemisi’nin Çaycuma-1 sondajında ​​58 milyar metreküp doğal gaz bulduğunu açıkladı. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez düzenlediği basın toplantısında, Bakanlık Binası 1 No’lu Toplantı Salonu’nda keşfedilen yeni rezervin detaylarını paylaştı. Toplamı 710 milyar metreküp ve uluslararası piyasalarda 1 trilyon dolar olan Karadeniz gazının detaylarının paylaşıldığı toplantıya Bakan Dönmez, Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Han Bilgin katıldı.

Bakan Dönmez burada yaptığı açıklamada, 29 Ekim’de Fatih Sondaj Gemisi’nin Çaycuma-1 kuyusunda iki aylık çalışma sonunda keşfin yapıldığını belirterek, “Bu keşfe göre üretilebilirliği belirledik. rezervi 58 milyar metreküp olarak.Kuzeybatıya düşen alanın hemen yanında “Tank” dediğimiz alanın yanında yer alıyor.İlk keşfimizi 2020 yılında Tuna-1 kuyusu ile duyurmuştuk. 405 milyar metreküplük keşif 2020 yılında dünyanın denizlerde yapılan en büyük keşfi olarak kayıtlara geçti. 2021 yılında Amasra-1 kuyusu ile birlikte 2. Keşfimizi yapmıştık. 135 milyar metreküp rezerv vardı. O tarihin prestijiyle dünyanın en büyük ikinci keşfi olarak kayıtlara geçti. Böylece Çaycuma keşfiyle birlikte toplam 710 milyar metreküp keşfe ulaştık” dedi.

“Bu rakam Çaycuma sahasında 58 milyar metreküp, Sakarya Gaz Sahasında ilave 112 milyar metreküp olmak üzere 710 milyar metreküp olarak açıklandı”

Sakarya Gaz Sahasında 13 adet kuyu açıldığını belirten Bakan Dönmez, “Üç boyutlu modellemesi yapıldı. Bu çalışmalara göre rezervi yeniden değerlendirdik. Bu değerlemeyi Türkiye’nin en büyük firmalarından DeGolyer & MacNaughton yaptı. Bu alanda yetkin.Yaptığı çalışmalar sonucunda 540 milyar metreküplük rezervi 652 milyar metreküp olarak revize ettik.Böylece bu rakam 58 milyar metreküp ile birlikte 710 milyar metreküp olarak açıklandı. Çaycuma sahası ve ek miktar Sakarya Gaz Sahası’nda.”

“Bir terslik olmazsa Mart ayı sonuna doğru (2023’te) sisteme ilk gazı vereceğiz”

Bakanlık ve ilgili kurum ve kuruluşların iş planına uygun olarak çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Dönmez, “Cumhuriyet’in 100. yılında bu gazı halkımıza ulaştırmak istiyoruz. sisteme ilk gazı mart (2023) ayı sonuna doğru teslim edeceğiz. .

Bakan Dönmez, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin Akdeniz’de Yörükler-1’deki çalışmalarını tamamladığını belirterek, “Mersin Taşucu açıklarında 2. mevkide çalışmalarına devam ediyor. Türkiye Petrolleri tarafından yapılmak üzere 1. işin jeolojik etütleri devam ediyor. Akdeniz’de kendi kıta sahanlığımızda, kendi yetki alanımızda “Arama ve sondaj faaliyetlerine devam edeceğiz. Bu süreç orada bir iş planı çerçevesinde devam ediyor” dedi.

“6. Kısım Türkiye’nin yetki alanı dışında kalan bir parsel ama Kıbrıs’ı tek taraflı görürsek yanılıyoruz”

Rum tarafı, tek taraflı olarak parselleyip kiraladığı 13 parselin 6’sında önemli miktarda doğal gaz bulduğunu açıkladı. Türkiye’nin yetki alanıyla çatışan bölgede 6’ncı parselde yapılan tespite ilişkin konuşan Bakan Dönmez, “Bu alanda yapılan çalışmaları hem KKTC Dışişleri Bakanlığımız hem de Dışişleri Bakanlığımız değerlendirdi. 6’ncı parsel bir parseldir. Türkiye’nin yetki alanı dışında ama Kıbrıs’ın” Kıbrıs’ta tek bir taraf olduğunu düşünürsek yanılırız. Kıbrıs adasında yaşayan herkesin kaynaklardan yararlanma hakkı vardır. Taraf olmadığını varsayarak yürütülecek süreçlere değer verir, yürütülecek süreçlerin adil olmadığına değer veririz. Bu bağlamda Dışişleri Bakanlığımız, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması gereğinden bahsetmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Sisteme gazı vereceğiz ve sonra bu değerlendirmeleri tekrar yapacağız”

Bakan Dönmez, sistemin devreye girmesiyle birlikte Karadeniz gazının doğal gazda azaltılıp azaltılmayacağını da açıklayarak, şunları söyledi:

“İlk değerlendirmelerimiz ve değerlendirmelerimiz devam ediyor. Karadeniz’den üreteceğimiz gazın maliyeti ithal ettiğimiz gaza göre daha düşük. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabii henüz sisteme verilmedi. Ne zaman verilir?” Orada üretilecek gaz miktarını göz önünde bulundurursak bu değerlendirmeleri daha sağlıklı yapabiliriz.Bu kendi gazımız, “Cari açığımıza olumlu yansıyacak. Demek ki orada ne kadar çok gaz üretirsek o kadar az ithal edeceğiz. Kaynaklar Türkiye’de kalacak. Bundan hem milletimiz faydalanacak hem de devletimiz faydalanacaktır. Gazı sisteme vereceğiz, sonra bu değerlendirmeleri tekrar yapacağız.”

“Filomuzu kısa vadede büyütmek gibi bir gündemimiz yok”

Bakan Dönmez, filoya yeni sondaj gemisi eklenip eklenmeyeceği sorusuna da, “Şu anda dört sondaj gemimiz var. Ayrıca iki sismik araştırma gemimiz var. Bu itibarla Türkiye, dünyanın en büyük 5 filosundan birine sahip. Oradaki yoğunluğumuza göre filomuzu büyütebiliyoruz” diyen Demirel, “İmkan olursa filomuzu genişletebiliriz. Ancak kısa vadede böyle bir gündem söz konusu değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu