Teknoloji

Biden yapay zekaya karşı uyardı… Dünya bu teknolojiye hazır mı?

AI teknolojisi üzerine yapılan bahisler, ChatGPT’nin herkese açık olarak yayınlanmasının ardından hızla yeni bir ilgi düzeyine ulaştı. Ürkütücü insan benzeri tepkileriyle dikkat çeken ChatGPT, diğer teknoloji devlerini de bu alanda yeni çalışmalar yapmaya yöneltti.

“HALKA AÇILMADAN ÖNCE GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUNMALIDIR”

Yapay zeka teknolojisi hakkında yorum yapan ABD Lideri Joe Biden, bu şirketlerin çalışmalarını halka açıklamadan önce dikkatli olmalarını ve inançlı olduklarından emin olmalarını istiyor. Biden, yapay zekanın gelişimini keşfetmek için Google ve Microsoft’tan akademisyenler ve yöneticiler de dahil olmak üzere bilim ve teknoloji danışmanlarıyla bir araya geldi. “riskler ve fırsatlar”konuştu.

Son zamanlarda, ChatGPT İtalya’da yasaklandı. Ancak ABD’de yapılan bu toplantının yasakla ilgili olmadığı söyleniyor. Yapay zekanın tehlikeli olup olmadığı sorulduğunda Biden şu yanıtı verdi:

“Belki zaman gösterecek. Bana öyle geliyor ki teknoloji şirketleri, ürünlerini halka sunmadan önce güvenli olduğundan emin olma sorumluluğuna sahip… Yapay zeka teknolojisi, hastalık ve iklim değişikliği gibi bazı çok zor sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda toplumumuza, ekonomimize de yardımcı olabilir. ve toplumumuz. Aynı zamanda ulusal güvenliğimize yönelik potansiyel riskleri de ele almalıdır.”

SOSYAL MEDYANIN ZARARLI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Beyaz Saray’dan haber kuruluşlarına yaptığı açıklamada Biden bu fırsatı değerlendirdi. “Sorumlu yenilik için hakları ve güvenliği korumanın ve uygun önlem almanın önemi” Tartışma için de kullanıldı. Ayrıca, çocukların çevrimiçi mahremiyetini koruyacak yasayı geçirmesi için daha önce Kongre’ye davet ettiğinden de bahsetti.

Yapay zeka ve sosyal medya ile ilgili açıklamalarına devam eden Biden “Sosyal medya bize güçlü teknolojilerin doğru önlemler alınmadan verebileceği zararı gösterdi.”söz konusu.

 

KAYNAK: HABER7

haberseydiler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu