Haber

Buca Belediyesi’nden tarihi yapılara koruma kalkanı

Kentin tarihi kimliğinin korunması adına değerli çalışmalar yapan Buca Belediyesi, merhum Işılay Saygın’ın müze olmasını istediği konutu ve yapısızlık nedeniyle terk edilen Forbes Köşkü için yeni bir adım attı. para kaynağı. Önder Erhan Kılıç, “İki önemli yapıyı da koruyarak yeniden şehrimize kazandırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bucalı eski Devlet Bakanı ve Buca Belediyesi eski Başkanı merhum Işılay Saygın’ın ölmeden önce müze olmasını istediği tarihi ev, varislerin gelememesi nedeniyle mahkeme kararıyla satışa çıkarıldı. bir anlaşma. Sit alanı içinde kalan ve Buca için önemli bir değer olan tarihi yapıyla ilgili harekete geçen Buca Belediyesi, yapının kamulaştırılması için önemli bir adım attı. Ocak ayı meclis toplantısında Işılay Saygın’ın konutunun kamulaştırılmasına karar verildi. Önder Kılıç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Merhumun ikamet ettiği konut sit alanı içinde kalıyor. Buca’mız önemli bir değerin konutu olduğu için kamulaştırıp Buca’mıza getirmeyi düşündük.”

FORBES KONAĞI DA GÜNDEMDE
Öte yandan şehrin değerli tarihi yapılarından biri olan Forbes Köşkü için de harekete geçildi. Buca Belediyesi, son dönemde harap haliyle gündeme gelen Forbes Köşkü’nün kiralanarak restore edilmesini isterken, meclis oturumunda görüşülen teklif, görüşülmek üzere plan bütçe ve çevre komisyonuna havale edildi. İddiayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Lider Kılıç, “Forbes Köşkü ilimiz için önemli bir yer. Korunması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden hizmetin bu konuda siyaseti yoktur mottosuyla hareket etmemiz gerekiyor.”

Tarihi konağın kütüphane olarak kullanılmasını istediğini söyleyen Önder Kılıç, “Bu benim fikrim. Gençlerimizin hizmetine açmak istiyorum. Kitap-kafe gibi bir yer olabilir. Farklı bir şey de yapılabilir. Önemli olan bu güzel yapıyı Buca’ya kazandırmak” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu