Haber

Efes Antik Kanalında son 3 ay

 

Efes antik kentini 2500 yıl sonra denizle buluşturacak olan “Efes Antik Kanal Projesi”nin ilk etabı için geri sayım başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, projenin yüzde 94’ünün tamamlandığını açıkladı. Kanal girişi ve yat limanı nisan sonunda bitecek” dedi.

Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın “35 İzmir” projesinin ortasında yer alan ve ülke turizmine büyük katkı sağlaması beklenen Efes Antik Kanal Projesi’nin 1. Etabı adım adım sona yaklaşıyor. .

“UNESCO Dünya Mirası” listesinde yer alan Efes Antik Kenti’nin 2500 yıl sonra yeniden denize açılmasını amaçlayan projenin son durumunu inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, çalışmalar tamamlandı.

DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, “Projenin ilk etabı Pamucak sahili ile İzmir-Kuşadası karayolu arasındaki alanı kapsıyordu. 600 metre uzunluğunda kanal ve 250 metre uzunluğunda 100 metre genişliğinde gezi teknelerinin kısa süreli konaklamalarını sağlayacak marina yapıyoruz. İnşaatta %94 fiziki gerçekleşme oranı yakaladık. Hedefimiz “Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk etabını nisan ayı sonuna kadar tamamlamak” dedi.

Şantiyedeki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Ceylan, “Kanal girişi ve yat limanı için 1430 adet fore kazık çaktık. Baş kirişi imalatları kapsamında 112 Ano üretimini de bitirmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda yürüme yollarının beton imalatlarını da tamamladık. 10 bin m2’lik mermer kaplama işinin 7 bin m2’sini döşedik. Çalışmalarımıza aynı hızla devam ederek projeyi 3 ayda tamamlayacağız. İzmirimize hayırlı olsun” dedi.

Proje 2 etaptan oluşuyor

Efes antik kentini denizle buluşturacak proje 2 etaptan oluşuyor. Projenin ilk etabında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü 600 m uzunluğunda giriş kanalı ve yat limanı inşa edecek. İkinci etapta ise Pamucak sahilinden Efes Limanı’na kadar olan alan temizlenecek ve kanal boyunca tarihi dokuya uygun kesme taşlar döşenecek. Çevre düzenlemesi daha sonra yapılacak.

Antika teknelerle Antik Kenti gezmek

Efes antik kenti ve limanı, binlerce yıldır batı ve doğu kültürlerinin kesiştiği kral yolunun başlangıç ​​noktasında bulunuyordu. Ancak Küçük Menderes ve Marnas Çayı’nın getirdiği alüvyonlar nedeniyle 2500 yıllarında denizden 9 km uzakta kalmış ve antik kent bugünkü halini almıştır. Projenin tamamlanmasından 2500 yıl sonra antik kenti özel teknelerle tekrar gezme şansı olacak. Efes’e gelen turist sayısı her yıl artacaktır. Efes Antik Kenti, Türkiye’nin en değerli destinasyon merkezlerinden biri haline gelecek.

 
Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

geliboluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu