Haber

EYT tasarısının tüm maddeleri kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda ‘Emeklilikte Yaşlılık’ (EYT) ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifinin tamamı üzerinde yapılan görüşmelerin ardından maddeler oylandı.

Resmi adıyla Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 maddesi de kabul edildi.

Teklifin birinci yönüne göre, işverenin sosyal güvenlik priminden yararlanabilmesi için emekli ve yaşlı emeklilerinin yeniden işe başlamaları için öngörülen 10 günlük süre 30 güne çıkarıldı.

Kabul edilen teklifin birinci unsuru şöyledir:

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen kesintili düzenleme ile ilgili kanunlara göre teklifin yürürlüğe girdiği tarihten sonra aylık talep edenler ile yaşlılık veya aylık bağlanacak olanlar yaşlılıktan yararlanabilecek. veya söz konusu kararlarda yaş dışında başka hükümler taşımaları halinde emekli aylığı.

Bu karara istinaden geriye dönük ödeme yapılmayacak ve geriye dönük talepte bulunulmayacaktır.

İlk defa emekli veya emekli aylığı bağlanıp yaşlılık veya emeklilik talebi nedeniyle istifa ihbarnamesi verilenlerin 30 gün içinde son özel sektör işyerinde sosyal güvenlik takviye primine tabi olarak işe başlamaları halinde işten ayrılma tarihinden itibaren işe başlama tarihinden itibaren sosyal güvenlik takviyesi uygulanacaktır. Patron priminin 5 puana tekabül eden kısmı Hazine tarafından karşılanacak.

5 BİN İkramiye GÜN ÖNERİSİ AK PARTİ VE MHP OYLARI TARAFINDAN REDDİ

TBMM’de görüşülen CHP, İYİ Parti ve HDP’nin emeklilik yaşına takılanlar için kanun teklifine ilişkin teklifleri AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

DETAYLAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu