Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Para ve maliye politikası kapsamlı yapısal reformlarla desteklenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası rezervlerdeki iyileşmenin sürdüğünü belirterek, “Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikasındaki uygulamalar kapsamlı yapısal reformlarla desteklenecektir.” söz konusu.

HORASIS Global Toplantısı, Bakan Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, uluslararası yatırımcılar ve üst düzey yöneticilerin katılımıyla Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin görünümüne ilişkin sunumunda ekonominin makro zorluklarına, çözüm odaklı politikalara ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarına değindi.

Ticaret ortaklarının zayıf büyümesi, uzun süre yüksek kalacak küresel faiz oranları, artan elektrik fiyatları ve güçlü doların karşılaştıkları küresel zorluklar olduğuna dikkat çeken Şimşek, enflasyonla mücadelenin en önemli öncelikleri olduğunu vurguladı.

Enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası, seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımlarının uygulamaya konulduğunu belirten Şimşek, “Deprem harcamaları bütçe dengesinde geçici bir bozulmaya neden oldu. Mali disiplinin sağlanarak kamu mali dengesinin iyileştirilmesi önemli.” dedi.

Mali disiplini yeniden tesis edecek gelir ve harcama politikalarının hayata geçirildiğine işaret eden Şimşek, program dönemi sonunda bütçe açığının Maastricht Kriteri olan yüzde 3’ün altında kalmasının hedeflendiğini söyledi.

“Ülkemize yabancı yatırımcı ilgisi arttı”

Şimşek, Türkiye’nin borç seviyesinin düşük olduğunun altını çizerek, kamu borcunun düşük seviyesinin deprem gibi büyük bir harcamayı karşılama fırsatı yarattığını kaydetti.

Türkiye’nin asırlık büyüme ortalamasının yüzde 4,8, son 20 yıllık ortalamanın ise yüzde 5,4 olduğunu belirten Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak son dönemde büyüme kompozisyonunda yeniden dengelenme ihtiyacı ortaya çıktı. Artan turizm gelirlerine rağmen son dönemde güçlü iç talep ve yüksek altın ithalatı cari açığı olumsuz etkiledi. Altın ithalatının da artması bekleniyor. yeniden dengelenip normale dönmesi halinde cari açıkta iyileşme görülecektir. Ayrıca doğalgaz ve petrol üretim potansiyelimiz önümüzdeki dönemde elektrik ihtiyacımızın bir kısmını karşılayacaktır. Son dönemde yabancı yatırımcıların ülkemize ilgisi arttı. Değerli bir finansman yurt dışından fırsat sağlanacak. Uluslararası rezervlerdeki iyileşme devam ediyor. Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikası uygulamaları kapsamlı yapısal reformlarla desteklenecektir. Türkiye, uluslararası “Ticaret için uygun merkezi konumuyla yatırımcılar için oldukça cazip bir ülke” , geniş iç pazar, genç ve dinamik nüfus, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal yatırım ortamı ve tamamlanmış lojistik altyapıdır. Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyel değerli fırsatlar yaratıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu