Haber

HDP ‘protokol’ kararını yarın açıklayacak: Tuzakların farkındayız

HDP ve Yeşil Sol Parti, Millet İttifakı başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı arasında imzalanan protokolde ‘kayyım’ unsuruna ilişkin durumu değerlendirmek amacıyla bugün yaptıkları olağanüstü toplantının ardından yazılı basın açıklaması yaptı. Ümit Özdağ.

“Demokrasi ve özgürlüğü savunan siyasi ilkelerimize daha sıkı ve kararlı bir şekilde bağlıyız…” başlıklı bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları bugün harika bir şekilde bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirdiler. Buna göre;

1- Ülkemizdeki sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel unsurlara uymayan uygulamaların olduğunu uzun zamandır dile getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Özellikle halkın iradesini ve yerel demokrasiyi yok eden seçim yasası ve kayyum politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyum atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmez.

2- Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokolde bu konuya ilişkin tespitler kozmik demokratik ilkelere alışkın değildir. Tavrımız ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyum uygulamaları sadece Diyarbakır’ın değil, İstanbul’un ve hepimizin sorunu.

3- Demokrasi ve hukukun kozmik unsurlarını korumak ve bu konuda ilkesiz duruşlardan taviz vermemek boynumuzun borcudur. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Demokrasi, hukuk ve adalet çabalarının kararlı öznesi olmaya devam edeceğiz.

4- Ülke için referanduma dönüşen 28 Mayıs seçimleri ve sonrasında oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelere, taraflarımızın bileşenleri ve heyetleriyle devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucunda nihai kararımızı ve seçimlerdeki tavrımızla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halkımızla paylaşacağız.

habercayeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu