Haber

İsrail, Batı Şeria’da bir Filistinlinin evini yıktı

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da bir Filistinli evini yıktığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, İsrail askerleri Beytüllahim’in Beit Cala kasabasına baskın düzenledi ve Filistinlilerin yaşadığı bir konutu kuşattı.

İsrail güçleri, C bölgesindeki konutu “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı.

Konuyla ilgili olarak Filistin yönetiminden herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki Filistinlilerin ev ve yapılarını “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkıyor.

Filistinlilerin ruhsat alma girişimleri, İsrail makamlarının yasaklayıcı uygulamaları nedeniyle genellikle başarısız oluyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Uyum Ofisi’nin (OCHA) hazırladığı rapora göre İsrail, 2023’ün başından Mayıs ayının sonuna kadar işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistin bağlantılı 100’den fazla yapıyı “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı. .

Filistin ve İsrail yönetiminin ortasında 1995 yılında imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine bölünmüştü.

Batı Şeria’nın yüzde 18’ini kapsayan “A bölgesi”nin idaresi idari ve güvenlik bakımından Filistin’e devredilirken, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari idaresi Filistin’e devredilerek güvenliği sağlanacak. İsrail’e devredilirken, Batı Şeria’nın yüzde 61’inin yönetimi Filistin’e devredildi. “C bölgesinin” idaresi ve güvenliği İsrail’e bırakıldı.

kemaliyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu