Haber

İsrail Parlamentosu’ndan ‘kamu görevlilerine hediye’ konulu tartışmalı yasa tasarısına ilk onay

İsrail Meclisi, “kamu görevlilerinin bir davayı finanse etmek için bağış alabileceği” yönündeki tartışmalı yasa tasarısına ilk onayını verdi.

Meclisten yapılan yazılı açıklamada, “hediye” olarak tanımlanan yasa tasarısı için Genel Kurul’da hazırlık oturumunun gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, 53 milletvekilinin yasa tasarısına evet, 49 milletvekilinin aleyhte oy kullandığı belirtildi.

İlk onayı alan kanun taslağının, kamu çalışanlarına veya seçilmiş kişilere adli davalarını ve sağlık tedavilerini finanse etmek için mali bağış alma hakkı verdiğine işaret edilen açıklamada, “Bu kanun taslağı, mevcut kamu ile ilgili kanunla birlikte” ifadelerine yer verildi. idaresindeki kesimden haksız yere hediye almayan memur, temel bir insandır.Bu, haklarını kullanmak arasında bir denge oluşturacaktır.” kelimeler kullanıldı.

Kanun taslağının ilişkisine vurgu yapılan açıklamada, yargı ve sağlık hizmetlerindeki vakaların yüksek rakamlara ulaşabileceği savunuldu.

Tasarının somutlaşıp yürürlüğe girebilmesi için meclis tarafından üç kez oylanması ve onaylanması gerekiyor.

muhalefet öfkeli

Muhalefet partileri, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun kendisine yöneltilen suçlamalarda kendisini savunacak avukatlara kaynak bulmak amacıyla bu yönde bir yasa çıkarmak istediğini savunuyor.

Eski başbakan ve muhalefet lideri Yair Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Netanyahu’ya yardımcı olmak için hazırlanan yasa tasarısı Meclis’ten geçti” dedi. ifadeleri kullandı.

Lapid, İsrail vatandaşlarının yaşam koşullarıyla ilgileneceğine söz veren Başbakan Netanyahu’nun kendi yaşam koşullarıyla ilgilendiğini belirtti.

“İsrail’de barınmanın yanı sıra güzellik ve saç bütçesini artırdıktan sonra geliri artan tek aile Netanyahu ailesi. Yazık.”

Netanyahu hakkında 2019 yılında “rüşvet, vatana ihanet ve kişisel amaçlarla görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla açılan dava halen devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu