İş

Japonya’da fabrika faaliyeti zayıf talep nedeniyle Ocak ayında daraldı

TOKYO – Japonya’da imalat sektörü Ocak ayında üst üste sekizinci ayda da daralırken, üretim ve yeni siparişlerdeki düşüş hem yurt içi hem de yurt dışındaki ekonomik koşulların zayıflamasına bağlandı.

Jibun Bank Japonya İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayındaki 47,9 seviyesinden Ocak ayında 48,0’a yükseldi ancak 50,0 seviyesinin altında kaldı, bu da fabrika faaliyetlerinde Haziran ayından bu yana devam eden bir düşüşe işaret ediyor.

S&P Global Market Intelligence’den Usamah Bhatti’ye göre, dünya çapındaki durgun ekonomik aktivite nedeniyle imalat segmenti baskı altında. PMI’ın ana alt endeksleri olan üretim ve yeni siparişler son dönemde daha yavaş da olsa sekiz aydır düşüş gösteriyor.

Birikmiş iş seviyesinin Ağustos 2020’den bu yana en büyük düşüşünü yaşaması nedeniyle gelecekteki üretim faaliyetlerine ilişkin endişeler de mevcut.

Japon üreticilerin maliyet ve tedarik konusunda zorluklarla karşı karşıya olduğu bildiriliyor. Maliyet baskılarına katkıda bulunan faktörler olarak hammadde, personel ve yakıt fiyatlarındaki artışları belirlediler. Ayrıca Kızıldeniz’de yaşanan kriz nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklardan bazı şirketler etkilendi.

Ankette istihdam ve satın alma hisseleri alt endekslerinin manşet PMI rakamını olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Yeni siparişlerdeki daralma özellikle kaygı vericiydi ve birikmiş işlerde üç yılı aşkın süredir görülen en büyük düşüşe yol açtı.

Bu zorluklara rağmen üreticilerin güveni, yarı iletkenler gibi segmentlerde talebin artacağına ilişkin beklentilerin de desteğiyle güçlü kalmayı sürdürdü. Ancak bu iyimserlik bir önceki aya göre hafif bir düşüş gösterdi.

Reuters Tankan’ın Ocak ayı başlarında yaptığı bir anket, dört aydan beri ilk kez Japon büyük imalatçıları arasında güvenin azaldığını, özellikle Çin’den gelen zayıf talep ve genel küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin devam ettiğini gösteren bir görünüm ortaya koydu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu