Ekonomi

Ömer Bolat: Aldığımız tedbirler meyvelerini vermeye başladı

Yerinde Dönüşüm projesini başlattıklarını belirten Bolat, “Bu noktada şu ana kadar 146 bin hak sahibi başvurdu ve bundan çok memnunuz. Maliyetlerden tasarruf etmek için kalıcı konut inşaatları ve dükkan inşaatlarına hız vermek amacıyla bu çalışmalara başlanmıştır.

Kalıcı konut ve işyerleri hak sahipleri için çok avantajlı koşullarda tamamlanacak. Şehirlerimizin imar çalışmaları iki kat hızlandırılıyor.” Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Temmuz ayı raporuna göre dünya ekonomisinin büyüme varsayımının 2023 için yüzde 3,5’ten yüzde 3’e düştüğünü hatırlatan Bolat, AB ekonomilerinde yüzde 1 veya daha az büyüme beklendiğini kaydetti.

Bolat, “ABD için büyüme tahmini yüzde 1,8. 2023’te küresel ticaret büyümesi yüzde 2’ye geriledi. Türkiye’nin dünya ihracatındaki payı 2021’de yüzde 1 oldu. 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 1,04’e çıktık. Ekonomide karşılaştığımız deprem bölgesindeki ekonomik yıkımın olumsuz etkileri yavaş yavaş siliniyor. İstihdama baktığımızda ise Mayıs ayı itibari ile son 1 yılda ülkemizde 858 bin kişiye istihdam imkanı sağlandı.”

Hükümet olarak gerekli tedbirleri hızla aldıklarını belirten Bolat, “Otomobil piyasasında bunun yansımalarını şimdiden görmeye başladınız. Denetimlerini kararlılıkla yapıyoruz. Stokta ne kadar araç olursa olsun son 1-2 haftadır çıkmaya başladı. Çok yakında tüketicilerimiz hem sıfır otomobillerde hem de 2. el otomobillerde fiyat düşüşleri görmeye başlayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu