Ekonomi

Sakarya’dan Türkiye ekonomisine 4,9 milyar dolar katkı

SATSO’dan yapılan açıklamaya göre Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerini değerlendiren Altuğ, iş dünyasının 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar 209 milyon 535 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

Sakarya iş dünyasının bu ihracata geçen yıl 514.1 milyon doları Aralık ayında olmak üzere toplam 4 milyar 930 milyon dolar katkı sağladığını belirten Altuğ, açıklanan verilere göre şehrin yılı en çok ihracat yapan 8. il olarak kapattığını kaydetti. .

Üretim ağırlıklı ve yorucu bir yılı geride bıraktığına işaret eden Altuğ, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre ilimiz Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 9,74 artışla 514,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılı ihracat performansıyla kapattık. 2022’de en çok ihracat yapan 8. il olarak 4 milyar 930 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.”

İngiltere ihracatta birinci sırada

Geçen yıl 30’dan fazla sektörde 155 ülke ve 11 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Altuğ, ülkenin toplam otomotiv ihracatının yüzde 13,6’sını Sakarya’dan gerçekleştiren otomotiv sektörünün önde gelen firmalardan biri olduğunu söyledi. demir ve demir dışı metaller, kimyasal madde ve ürünler, çelik ve iklimlendirme sanayi. öncülük ettiğini söyledi.

En çok ihracat yapan ilk 5 ülkenin İngiltere, Polonya, Fransa, İspanya ve Almanya olduğuna işaret eden Altuğ, “TÜİK tarafından açıklanan güncel kasım ayı verilerine göre ilimiz 338 milyon 594 bin dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Sakarya dış ticaret Kasım ayı dengesi 153 milyon 250 bin dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 145 oldu.Ocak ayı sonunda açıklanacak Aralık ayı verilerine göre ihracatın ithalatı karşılama oranının da benzer bir artışla artacağını düşünüyoruz. yüzde” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu